سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  تنقلات ویژه شب یلدا در قم
  ثامن : در طولانی ترین شب سال خانواده های قمی طبق آیین قدیمی در منزل بزرگترهای فامیل جمع می شوند و با گرفتن فال از جمله فال حافظ و خوردن تنقلاتی که از قبل تدارک دیده شده از جمله سوهان وگندم برشته و کشمش، کنجد، شاهدانه می گذرانند.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛شهر مقدس قم به عنوان پایتخت تشییع شناخته شده است و مردم آن از دیرباز تمام مراسم های مذهبی از جمله عزاداری ها  و شادی ها را به صورت کامل برگزار می کنند مراسم هایی که شاید در دیگر نقاط توجه زیادی به آن نشود مردم شهر مقدس قم به انجام آن پایبند هستند.

  از جمله این مراسم ها جشن سالگرد ورود حضرت معصومه(س) به شهر مقدس قم است که هر ساله با شکوه فراوانی انجام می شود در کنار مراسم های مذهبی مردم قم به انجام مراسم های ملی که در امتداد آیین های اسلامی است پایبند هستند از جمله مراسم شب یلدا که از آیین های ایرانی است که در آن صله رحم که از تاکیدات اسلام است انجام می شود.

  یکی از ویژگی های مردم قم برای برگزاری مراسم ها حضور در حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران است؛ سالهاست مردم قم برای سپری کردن طولانی ترین شب سال این دو مکان مقدس را انتخاب می کنند.

  شب یلدا و یا همان شب چله درقم  نیز همچون دیگر مناطق ایران، نزد خانواده ها اهمیت خاصی داشته  و مردم نیز از هفته قبل در تدارک میهمانی هر چند کوچک و خرید مایحتاج و تنقلات مخصوص این شب هستند این روزها با سر زدن به سطح شهر قم می توان هیجان رسیدن شب یلدا را مشاهد کرد.

  آجیل و تنقلات شب یلدا در قم تقریبا مانند دیگر شهر ها است اما به تبع هر شهر که محصولات و سوغات متفاوتی دارد برخی از تنقلات شب یلدا نیز در قم خاص و ویژه است.

  مردم قم به رسم گذشته برای شب یلدا آجیلی از گندم برشته و سوهان و و کشمش، کنجد، شاهدانه، گردو و فندق تهیه نموده و در کنار سایر تنقلات مصرف می‌نمایند، ضمن آن که آجیل، گندم برشته، میوه‌های فصلی، انواع تخمه و بادام‌ زمینی، شیرینی، انار، سوهان و پشمک از جمله تنقلات  قمی ها در شب یلدا می باشد.

  جمع شدن اعضای فامیل در منزل بزرگترها هنوز در شب های چله در قم وجود دارد و هنوز در منزل برخی از بزرگترها بساط کرسی محیا است و هنوز هم مرم قم پایبند به تفعل به فال حافظ  در این شب ها هستند.

  بردن طَبق هایی از هدیه به تازه عروس خانواده نیز جز رسم های مردم قم در شب چله است که در کنار هدایای در نظر گرفته شده تزئیناتی از خوارکی ها مخصوص شب چله وجود دارد که البته در این سالها از حالت سنتی خارج شده و به شکل تجملی درآمده است.

  مردم قم از خیرین ترین مردمان کشور هستند و در طول سال در مراسم های مختلف به فقرا کمک می کنند شب چله نیز بهانه خوبی برای کمک به خانواده های نیازمند است و مردم قم در این شب با تهیه خوراکی ها مخصوص شب یلدا و هدیه به خانواده های نیازمند آنها را در شادی این شب شریک می کنند.

  مراسم های از جمله قاشق زنی در سالهای نه چندان دور از رسوم شب چله در قم بوده که در این سالها بسیار کمرنگ شده است، در آیین سنت قاشق‌زنی که تقریبا در همه مناطق کشور رایج است افراد با پوشاندن سر و صورت خود به درب منازل رفته و با به صدا در آوردن قاشق صاحب خانه را از حضور خود آگاه می‌کردند.

  در این هنگام صاحب خانه نیز به میمنت این شب مقداری از تنقلات و شیرینی خانگی را در ظرف آنان می‌ریخت، که این ایین در قم هم انحام می شد اما سالهاست که این سنت نیز تنها به تاریخ پیوسته است.

   

  برچسب ها : اربعین، موکب اربعین، قم پیاده روی اربعین، موکب قم
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .