سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  مهاجرت بازیگران قم به تهران/ نگاه منفی به تئاتر در قم+تصاویر
  ثامن : کارگردان و نویسنده تئاتر تصریح کرد: مدیریت تئائر در قم راهبرد و رویکرد مشخصی ندارد و مدیران تئاتر به برنامه های مقطعی مانند جشنواره ها اکتفا کردند، اما تئاتر قم به برنامه های بلند مدت نیاز دارد.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛هنر نمایش به شکلی که امروز به نام تئاتر می شناسیم با احداث دبیرستان حکیم نظامی ( امام صادق ) و سالن "آل یاسین" که قدمت آن به بیش از 60 سال می رسد، به وجود آمد. این سالن به سبک سالن های تئاتری دارای صحنه ای قابدار است که نشانگر فعالیت هنر تئاتر در قم است. وجود این سالن با توجه به ویژگی های شهر قم، نشان دهنده ی این است که آغازگر فعالیت هنر تئاتر در قم، آموزش و پرورش ( وزارت فرهنگ ) بوده است.

  با شروع جنگ تحمیلی، فعالیت هنر تئاتر در قم تقریبا به صفر رسیدبعد از پان جنگ تحمیلی تئاتر قم فراز و فرودهای زیادی دیده است و این روزها نیز مشکلاتی گریبانگیر تئائر در قم است.

  محمدرضا شاه مردی کارگردان و نویسنده تئاتر استان قم در گفتگو با خبرنگار ثامن اظهار داشت: تئائر قم دارای سابقه80 ساله  است و در عرصه های مختلف کشوری و حتی بین المللی حضور داشته  و حتی در اواخر دهه 70 و اوایل دهه80 شاهد یک رشد و شکوفایی ویژه و استثنایی در تئاتر قم بودیم و در آن مقطع تئاتر قم تبدیل به یک تئاتر ممتاز می شود و به موازات آن سالن های جدید تئاتر ساخته می شود.

  وی گفت: اما اتفاق بدی که رخ می دهد این است که یک فاصله بین دو نسل تئاتر در قم به وجود می اید و این فاصله باعث می شود که بسیاری از سالن های که به زحمت برای تئاتر به دست امده بود از دست برود.

  شاه مردی تصریح کرد: بعد از آن کم کم جریان های بدبین شروع به محدود کردن تئاتر استان قم کردند و هنرمندان عرصه تئاتر قم هم نتوانستند از کیان هنر خود دفاع کنند، و همه چیز دست به دست هم داد تا وضعیت هنر و تئاتر به عنوان یک پدیده خاص و متفاوئت به هم بریزد.

  کارگردان تئاتر افزود: مشکل حال حاضر تئاتر همان مثال از "ماست که برماست"  است متاسفانه تئاتر قم نسبت به آموزش بی تفاوت است نسبت به مدیریت کلان و آشنایی مدیران این عرصه و نسبت به سخت افزارهای هنر نمایش بی تفاوت است.

  وی بیا داشت: هنرمندان تئاتر قم همیشه جز اولین های دانشگاه ها بودند، اخیرا نمایشنامه "امیر کبیر" و نمایشنامه "رضا" از استان قم در جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور داشت، ظرفیت تئاتر قم بسیار بالاست هنرمندان تئاتر قم در کشورهای مختلف از جمله لهستان، و هلند و دیگر کشورهای اروپایی اجرا دارند،  نمایش های ضد جنگ، نمایش های عقیدتی که شامل نکات و پیام های ارزنده ای است از جمله کارهای هنرمندان عرصه تئاتر قم در صحنه های جهانی است.

  کارگردان و نویسنده تئاتر تصریح کرد: مدیریت تئائر در قم راهبرد و رویکرد مشخصی ندارد و مدیران تئاتر به برنامه های مقطعی مانند جشنواره ها اکتفا کردند، اما تئاتر قم  به برنامه های بلند مدت نیاز دارد.

  وی گفت: در قم تنها یک سالن "استیج" و یک سالن "بلک باکس" در اختیار تئاتر قم قرار دارد که سالن استیج(شهید اوینی سازمان فرهنگ و ارشاد) کاملا نامناسب است و سالن بلک باکس(فرهنگسرای جوان) که هیچ امکاناتی ندارد و امنیت کافی هم ندارد.

  شاه مردی خاطر نشان کرد: البته سالن های زیادی در قم وجود دارد اما اجازه اجرای تئاتر در انها داده نمی شود، زیرا در قم به تئاتر نگاه منفی  وجود دارد با وجود اینکه در تئاتر قم همه خطوط قرمز رعایت می شود، و تئاتر قم در خدمت ترویج ارزش های دینی است زیرا یک هنرمند قمی با توجه به فضایی که در آن رشد کرده متعهد به همه ارزش های دینی و اعتقادی است و هرگز به خودش اجازه نمی دهد که از خطوط قرمز عبور کند.

  وی گفت: یکی از راه های مقابله با تهاجم فرهنگی، هنر است و تئاتر ایران تئاتر فوق العاده شاخصی است و در جهان لقب تئاتر پاک به ایران داده شده است.

  همچین مجيد رفيعي مديرعامل سازمان فرهنگي، هنري و ورزشي شهرداري قم در گفتگو با خبرنگار ثامن اظهار داشت: فضاهای جدید و شاخه های هنری که وجود دارد، می توانند بخش عظیمی از جامعه را که جوانان نوگرا را تشکیل می دهند را جذب کند که تئائرو نمایش یکی از این موئلفه هاست و در سایه آن  می توان مفاهیم ارزشی و دینی را در غالب های جذاب ارائه داد.

  وی گفت: تئائر و نمایش ابزار و غالب های نوین و جذابی هستند که در نسل جوان تاثیر گذار است و روش خوبی برای جذب جوانان است، برنامه هایی در غالب سوگواره در قم و کشور در حال رخ دادن است، تا واقعیت های مناسبت های مذهبی بیان شود.

  رفیعی تصریح کرد: باید در این عرصه نویسندها و هنرمندان متعهد وارد شوند و داستان های خوب و نمایشنامه های خوب اماده کنند و تهیه کنندگان نیزسرمایه گذاری کنند و با در کنار هم قرار گرفتن ابزارهای مختلف اتفاق خوبی در زمینه تئاتر و نمایش دینی رخ دهد.

  مديرعامل سازمان فرهنگي، هنري و ورزشي شهرداري قم گفت: بر اساس شنیده و تحقیقات شخصی متاسفانه به دلیل عدم حمایت کافی، بسیاری از هنرمندان قمی برای ادامه کار مجبور می شوند به تهران بروند.

  وی افزود: بنا داریم با حضور در جمع و جلسات هنرمندان عرصه نمایش به بررسی مشکلات انها بپردازیم، و با توجه به بضائت و قوانین به هنر تئاتر و نمایش کمک کنیم، البته حوزه هنری و ارشاد قم  پیش از این به قضیه ورود پیدا کرده اند و ما هم به عنوان  سازمان فرهنگي، هنري و ورزشي شهرداري قم تعاملات را بیشتر خواهیم کرد تا این مسئله را سامان دهیم.

  مرضیه مهدیلو

   

  برچسب ها : تئاتر، قم
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .