سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  شهدای تسخیر کننده لانه جاسوسی؛
  پرواز از لانه جاسوسان +عکس
  ثامن : از بین چهره ها و شخصیت هایی که در تسخیر لانه جاسوسی در13آبان سال57 حضور داشتند، بسیاری راه جبهه را در پیش گرفتند و به شهادت رسیدند و برخی از آن ها هم راه سیاست در پیش گرفته و به مجلس راه یافتند. عده ای از آن ها امروز در پست های مدیریتی کشور خدمت می کنند، معروفترین چهره تسخیرکنندگان لانه جاسوسی محمود احمدی نژاد است.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛13آبان سال58 حادثه ای در حال رخ دادن بود حادثه ای که امام آن را انقلاب دوم نامید لانه جاسوسی سفارت شیطان بزرگ در ایران توسط دانشجویان پیرو خط امام تسخیر شد و این سرآغاز سرنوشتی بود که تاریخ برای قیام کنندگان رقم زد.

  سفارت خانه شومی که در ایران در حال دسیسه چینی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی مردمی بود که برای به دست آرودن آن خون های پاکی تقدیم شده بود، به دست دانشجویان مکتب روح الله فتح شد.

  دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند. در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند. امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند.

  بعد خلق چنین حماسه ای دانشجویان پیرو خط امام در لانه جاسوسی ماندند و اسناد و مدارک جاسوسی که به دست افراد سفارت نابود شده بود را بررسی می کردند برخی از دانشجویان تسخیر کننده السابقون السابقون شدند و دانشجوایانی نیز از این نمد کلاهی برای خود بافته و از سفره انقلاب بهره ها بردند اما بعد ها از این کار اظهار پشیمانی کردند در حالی که به همین واسطه به نان و نوایی رسیده بودند.

  سرنوشت خوبان

  از بین چهره ها و شخصیت هایی که در تسخیر لانه جاسوسی حضور داشتند، بسیاری راه جبهه را در پیش گرفتند و به شهادت رسیدند.

  درست یکسال بعد از تسخیر لانه جاسوسی در قتلگاه هویزه دانشجویان واقعی پیرو خط امام با خون خود تسخیر لانه جاسوسی را تایید کردند، حسین علم‌الهدی اگرچه مستقیماً در تسخیر لانه جاسوسی نقش نداشت اما همکاری مستقیم او با واحد بررسی و انتشار اسناد، سبب شد تا او را نیز دانشجوی پیرو خط امام بخوانند.

  به همراه حسین علم‌الهدی، محمد فاضل و علی حاتمی از دانشجویان پیرو خط امام در کربلای هویزه به شهادت رسیدند. علی حاتمی از اولین کسانی بود که از دیوار سفارت امریکا عبور کرد.

  حسین محسن وزوایی از دانشجویان دانشگاه شریف که در لانه مسئولیت اطلاعات- عملیات را برعهده داشت، چند ماه زودتر از آغاز جنگ به سپاه پاسداران پیوست. با شروع جنگ وزوایی به جبهه غرب رفت و فرماندهی گردانی با کار ویژه عملیات پارتیزانی را برعهده گرفت.سیف فاتح لانه، فرمانده بازی دراز در عملیات خیبر در سال 63 به شهادت رسید.

  شهیدحسن سیف

  وزوایی درعملیات بیت‌المقدس درفتح خرمشهر در22 اردیبهشت هنگام هدایت نیروهایش چند کیلومتر مانده به خرمشهر به شهادت رسید.

  عباس ورامینی نیز یکی دیگر از دانشجویان خط امام بود که مسئولیت آموزش نظامی دانشجویان را برعهده داشت، ورامینی سرانجام در 28 آبان 62 در ارتفاعات کانی‌مانگا و در عملیات والفجر 4 به شهادت رسید.

  ۱--غلامحسین احمدی
  ۲- حبیب برادران توکلی
  ۳- محمد بهبهانی
  ۴- محمد بولوردی
  ۵- غلامحسین بسطامی
  ۶- حسین بهادری فر
  ۷- هوشنگ ترکاشوند
  ۸- علی حاتمی
  ۹- جعفر ذاکر
  ۱۰- مهدی رجب بیگی
  ۱۱- سید احمد رحیمی
  ۱۲- بهروز سلطانی
  ۱۳- حسن سیف
  ۱۴- جلیل شرفی
  ۱۵- اسدالله شیران
  ۱۶- حسین شوریده
  ۱۷- علی صبوری
  ۱۸- آفریدون صبری
  ۱۹- فضل الله عابدینی
  ۲۰- حسین علم الهدی
  ۲۱- محمد فاضلی
  ۲۲- ناصر فولادی
  ۲۳- کدخدا زاده
  ۲۴- محسن وزوایی
  ۲۵- محسن ماندگار
  ۲۶- مجید موذن صفایی
  ۲۷- حسن میر سلطانی
  ۲۸- عباس ورامینی
  ۲۹- جمال امیرخانی
  ۳۰- رحمان یا علی مددی
  ۳۱- علیرضا هادی پوراز دیگر شهدای تسخیرکننده لانه جاسوسی در تهران هستند.

  شهید بسطامی و شهید هادی پور

  بعد از تسخیر لانه جاسوسی برخی ها همان شب 13آبان به خاطر حمایت امام خمینی(ره) از این حرکت خود پشیمان شدند از جمله حاتم قادری و جواد مظفر دو دانشجوی دانشگاه ملی، همچنین عده ای نیز بعدها از جمع دانشجویان پیرو خط امام اخراج شدند از جمله مجتبی بدیعی ودکتر سامی و دکتر داوودی همچنین عده ای  جذب دستگاه ه های دولتی شدند و از این طریق به نان و نوایی رسیدند اما برخی ها به حرکت انقلابی خود وفادار نماندند.

  همچنین تنها هنرمند تسخیر کننده لانه جاسوسی کمال تبریزی است برخلاف سایر دانشجویان پیرو خط امام، کمال تبریزی وارد عرصه هنر شد و از عرصه سیاست فاصله گرفت. کمال تبریزی فارغ التحصیل رشتهٔ سینما و تلویزیون از دانشگاه هنر است. او تا به حال در رشته‌های تدوین، تهیه و تولید، صحنه و لباس، فیلم‌برداری، فیلمنامه و کارگردانی فعالیت کرده است. لیلی با من است، همیشه پای یک زن در میان است و مارمولک از معروفترین ساخته های اوست.

   

   

  برچسب ها : لانه جاسوسی
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .