سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  بازی با فساد وحشتناک8000 میلیاردی
  ثامن : کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند بعد از استعفای سه وزیر، دولت گزینه هایی را معرفی می کند که می داند رای نخواهند آورد و هدفش حاشیه سازی انتخاباتی است.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛بعد از استعفای سه وزیر دولت یازدهم کارشناسان سیاسی بر این باوراندکه این سه وزیر قربانی انتخابات سال96 و سیاست های دولت شده اند.

  برخی نیز اعتقاد دارند که با استعفا و یا برکناری این سه وزیر دولت می خواهد مردم و منتقدان مشغول این مسئله شده و مشکلات معیشتی و مطالبات اقتصادی به حاشیه برود تا برآورده نشدن وعده های اقتصادی پسا برجامی، مشکلی برای انتخابات سال96 به وجود نیاورد.

  ناصر موسوی لارگانی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: "استعفا های اخیر نشان دهنده برنامه ریزی تیم روحانی برای انتخابات سال 96 است به طوری که وزرا به صورت حساب شده استعفا دادند علاوه بر این در خصوص استعفای وزیر آموزش و پرورش باید گفت این مسئله کاملا روشن است که اگر یک وزیر در طول سه سال نتوانست مشکلات جامعه فرهنگیان را حل کند کنار گذاشته شود و یک فرد هر چه قدر هم توانمند باشد نمی تواند درعرض چند ماه کاری از پیش ببرد".

  وی گفت:" اگر قرار باشد تغییرات درسطح وسیع در دولت انجام شود یک زمان طولانی را می طلبد که این تغییرات جوابگو باشد و نتیجه مورد نظر به دست بیاید زیرا با توجه به زمان باقیمانده از دولت یازدهم این استعفاها نمی توان در راستای بهبود وضع وزارت خانه ها باشد مگر اینکه یک نفر قادر به انجام معجزه باشد تا در این دوماه اینده برای دولت معجزه کند."

  اگر مبنای تغییرات، اصلاح در وزارت خانه های مد نظر بود انتظار می رفت گزینه های پیشنهادی برای تصدی این وزارت خانه ها افراد موجه باشد نه افرادی که قبلا در آزمون مجلس رد شده اند، اما برخی از کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند انچه از طرف روحانی به مجلس به عنوان وزرای جدید پیشنهاد می شود حاشیه سازی های برنامه ریزی شده بعد از عدم رای اعتماد است.

  محمد صادق کوشکی کارشناس مسائلی سیاسی معتقد است "دولت با این کار چند هدف را دنبال می‌کند. اول اینکه حواس جامعه را از تخلفات مالی پی‌درپی که رخ داده و آخرین حلقه آن تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان است، معطوف کند به ماجرای تغییر وزرا و توجه جامعه معطوف بشود به اینکه این وزیر آن مشکل را دارد، آن وزیر این مشکل را دارد و از این طریق حواس جامعه از این زنجیره مفاسد مالی مثل حقوق نجومی و پرونده فساد مالی در صندوق فرهنگیان پرت شود."

  کوشکی بیان داشت:" از سوی دیگر، با توجه به فساد وحشتناکی که در صندوق ذخیره فرهنگیان وجود داشته و دولت نمی‌تواند این فساد را به دولت قبل منتسب کند، چون تماماً در دولت فعلی اتفاق افتاده است. این فساد می‌توانست موج اعتصابات و نارضایتی‌های زیادی را در بین فرهنگیان به وجود بیاورد و نارضایتی عمومی و ملی علیه دولت ایجاد بکند. به همین دلیل دولت این ابتکار را به خرج داده و امیدوار است که با تغییر وزرا حواس فرهنگیان و عامه مردم معطوف به این وزرای پیشنهادی و رأی نیاوردن آن‌ها و افراد جایگزین و سناریویی که ادامه خواهد داشت، معطوف بشود و در عمل سرپوشی گذاشته بشود بر نارضایتی فرهنگیان و فرهنگیان هم به جای اینکه به دولت اعتراض کنند که اندوخته‌های آنان را به خوبی نگه‌داری نکرده، حواسشان به ماجرای تغییر وزیر و جانشین او معطوف شود و تا مدتی این قضیه کش پیدا کند تا اینکه فرهنگیان هم به جای اعتراض کردن سرگرم این وزیر پیشنهادی و جانشین آشتیانی و ما بعد آن شوند."

  با توجه به انچه کارشناسان و منتقدان در خصوص تغییرات وزرا اظهار داشتند این برداشت منطقی تر به نظر می رسد با توجه به این مسئله که به دلیل عمل نکردن دولت به وعده های اقتصادی از جمله محقق نشدن وعده های پسا برجامی سناریو تغییر وزرا در اخرین ماه های عمر دولت یازدهم توسط عده ای که از همان ابتدا روی دولت یازدهم نفوذ داشتند نوشته و در حال اجرا شدن است.

  این سناریو مخصوصا در تغییر وزیر آموزش و پرورش بسیار موفق عمل کرد زیرا اگر استيضاح فاني به مجلس كشيده مي شد تحقیق و تفحص از فساد 8000 ميلياردي در صحن مجلس به منزله تير خلاص به دولت یازدهم بود که هزینه سنگینی برای انتخابات ریاست جمهوری سال96 بود.  

  تغییر وزیر آموزش و پرورش علاوه بر سرپوش گذاشتن  به فساد 8000میلیاردی که بی سابقه است باعث شد دولت با معرفی وزرای جدید که قرار نیست رای اعتماد بگیرند مظلوم نمایی کند.

   

  برچسب ها : وزیر،روحانی
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .