چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  اینجا که رسید بین المللی شدیم!/پول یک ساندویچ درهفته، معیار نرخ بیکاری از نظر دولت!
  ثامن : با توجه به انچه دولت از نرخ بیکاری در نظر دارد اگر یک فرد در هفته3هزارتومان یعنی پول خرید یک ساندویج را از طریق یک ساعت کاری به دست بیاورد شاغل محسوب می شود!

  به گزارش سایت خبری ثامن؛ثبت نام حضوری سرشماری نفوس و مسکن از امروز در سراسر کشور آغاز شده و ثبت نام اینترنتی نیز تا ساعت 24 روز جمعه 30 مهرماه تمدید شده است  یک نکته عجیب  در بخش اشتغال و بیکاری وجود دارد که یک ساعت اشتغال درهفته توسط یک فرد به این معنی این است که وی شاغل محسوب می شود.

  امید علی پارسا رئیس مرکز آمار در این رابطه اظهار داشت: اعلام آمار باید با شاخصهای بین المللی هماهنگ باشد و دستگاههای زیر مجموعه سازمان ملل نشانه فعال بودن یک  فرد شاغل را یک ساعت در هفته میداند به همین جهت معیار اعلام آمار مرکز نیز بر اساس دستور العملهای بین المللی است.

  نکته مهم اینجاست که یک فرد در اروپا با یک ساعت کار کردن در هفته می تواند زندگی خود را تامین کند اما در ایران به دلیل دلایل مختلف از جمله تحریم های ظالمانه یک فرد با 12 ساعت در روز که بیش از80 ساعت کار در هفته می شود می تواند زندگی خود را تامین کند.

  این مسئله که نرخ بیکاری در ایران با معیار های بین المللی سنجیده شود اصلا قابل قبول نیست زیرا سبک زندگی و حتی اقتصاد ایران قابل مقایسه با دیگر کشورهای جهان نیست که بخواهیم از معیار های انها برای تعیین نرخ بیکاری بهره ببریم.

  در همین خصوص آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: برای نمونه از بیکاری تعریف‌های متفاوتی از گذشته تاکنون شده که هر دو تعریف بیکاری را عرف به عنوان کار محسوب نمی‌کند و لازم است تعریف در بیکاری از نظر عرف مقبول باشد و اگر آماری در بیکاری عنوان می‌شود بیان شود که چه میزان افراد بیکاری کامل و یا ناقص هستند

  این نوع تناقض تنها این مسئله را به ذهن مردم متبلور می سازد، دولت و مرکز امار تنها به دنبال این مسئله است که نرخ بیکاری را کمتر از انچه که واقعیت دارد نشان دهد.

  طبق مصوبه امسال شورای عالی کار حداقل بگیرانی که ماهیانه ۸۱۲ هزار تومان دریافتی خواهند داشت به ازاء هر ساعت کار ۳۶۹۳ تومان دریافت می کنند، البته این معیاری است که در قانون وجود دارد اما عملا بسیاری از شرکت ها و کارفرماها به ازای هر ساعت کار مبلغی کمتر ایز این پرداخت می کنند.

  با توجه به انچه دولت از نرخ بیکاری در نظر دارد اگر یک فرد در هفته3هزارتومان یعنی پول خرید یک ساندویج را از طریق یک ساعت کاری به دست بیاورد شاغل محسوب می شود!

  براساس جدیدترین آمارها، حقوق هر ساعت کار یک فرد شاغل در بازار کار ایران ۳۷۱۱ تومان معادل ۱.۱۲ دلار، استرالیا ۳۱۴۸۲ تومان، فرانسه ۲۷۱۹۲ تومان و آمریکا ۲۰۶۵۸ تومان است.

  دربرخی کشورهای واقع در اروپا دستمزدهای مناسبی به نیروی کار خود پرداخت می‌کنند که البته این مقایسه نسبت به دریافتی نیروی کار شاغل در بازار کار ایران، بر مبنای ریال صورت گرفته است. با این وجود، یک نیروی کار استرالیایی در حال حاضر ساعتی ۹.۵۴ دلار حقوق و دستمزد دریافت می کند که با در نظر گرفتن دلار ۳۳۰۰ تومانی ، ۳۱۴۸۲ تومان خواهد شد.

  اگر فرض کنیم در استرالیا نیروی کار ماهیانه ۱۹۲ ساعت کارکرد داشته باشد، میزان دریافتی یک کارگر استرالیایی در ماه بدون اضافه کاری و سایر مزایای احتمالی شغلی، ۶ میلیون و ۴۴ هزارتومان می شود در حالی که یک کارگر ایرانی در سال جاری به ازای هر ساعت کار بر مبنای حداقل مزد ۷۱۲ هزارتومانی و ۱۹۲ ساعت کار در ماه، ۳۷۱۰.۵ تومان دریافتی خواهد داشت که ماهیانه همان ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومان می شود.

  همچنین یک نیروی کار شاغل در کشور فرانسه برای هر ساعت کار، مبلغ ۲۷۱۹۲ تومان دریافت می کند که ماهیانه با فرض ۱۹۲ ساعت کارکرد و بدون اضافات دیگر، رقم ۵ میلیون و ۲۲۰ هزارتومان می شود. این رقم در مورد یک نیروی کار آلمانی ساعتی ۲۳۷۲۷ تومان و ماهیانه ۴ میلیون و ۵۵۵ هزارتومان است.

   

   

  برچسب ها : دولت،بیکاری،آمار
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .