چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  عضو انجمن شعر طلاب کشور گفت:
  مدح هایی که جوانان را منحرف می کند
  ثامن : دبیر انجمن ادبی نیرتاکید کرد: شاعران غیر آئینی را باید به سمت شعر آئینی هدایت کرد و شاعرانی را هم که در این مسیر هستند باید با مطالعه کتاب های معتبر تاریخی اهل بیت(ع) سیره عملی اهل بیت(ع) و توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که بسیار تاثیر گذار است شعر مناسب و بدون از غلو برای مدح اهل بیت(ع) بسرایند.

  حجت الاسلام سید بشیر حسینی شاعر ائینی و عضو انجمن شعر طلاب کشور در گفتگو با خبرنگار سایت خبری ثامن اظهار داشت: شعر ائینی رسالت هایی دارد یکی از این رسالت ها روشنگری و بصیرت افزایی در هر برهه از زمان است.

  وی بیان داشت: در حقیقت شعر ائینی باید از اسیب ها و آفت ها به دور باشد یکی از اسیب ها شعر آئینی روی اوردن برخی از شاعران ائینی به آهنگ ها ، سبک ها و غالب های نامناسب  است که با منش و مجالس اهل بیت(ع) سنخیتی ندارد.

  حسینی تصریح کرد: بزرگان واساتید  و دلسوزان شعر آئینی باید  به ضرورت ها و ظرفیت های شعر آئینی بپردازند،  یکی از این ضرورت های مهم، آسیب شناسی است زیرا آسیب های شعر آئینی بسیار زیاد شده است، شخصا در یک مجلسی حضور داشتم یکی از شعرا ین شعر را می خواند" روی حرف خودم اِستاده ام ومی ایستم که خدا نیز نمک خورد زِ دست تو علی" این نوع شعرغلو شده در مدح حضرت علی(ع) به اصل دین آسیب می زند.

  عضو انجمن شعر طلاب کشور خاطر نشان کرد: کم محتوا شدن شعر ائینی در این چند سال افزایش پیدا کرده است شعرای آئینی به جای اینکه به مدح و مناقب سیره عملی اهل بیت(ع) بپردازند به مسائل حاشیه ای می پردازند این نوع شعر نمی تواند معرفت و بصیرت افزایی و ترویج شعائر حسینی را داشته باشد.

  شاعرآئینی کشور بیان داشت: با توجه به جایگاه شعرآئینی انتظار می رود شعر آئینی انقلابی باشد البته منظور از انقلاب فقط  انقلاب اسلامی ایران نیست انقلابی یعنی از انقلاب عاشورا تا انقلاب حضرت مهدی(عج) که انقلاب اسلامی ایران هم بخشی از این انقلاب است.

  دبیر انجمن ادبی نیرتاکید کرد: شاعران غیر آئینی را باید به سمت شعر آئینی هدایت کرد و شاعرانی را هم که در این مسیر هستند باید با مطالعه کتاب های معتبر تاریخی اهل بیت(ع) سیره عملی اهل بیت(ع) و توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که بسیار تاثیر گذار است  شعر مناسب و بدون از غلو برای مدح اهل بیت(ع) بسرایند.

  حسینی افزود: همه شاعران آئینی باید از منابع دینی و از فرمایشات و هدایت های مقام معظم رهبری در سرودن شعر بهره ببرند دراین صورت می توانند شعر خود را در مسیر اهل بیت(ع)  قرار دهند و در این صورت است که شعر می تواند مردم را در دین هدایت کند همانطور که به رجز خوانی های شهدای کربلا دقت می کنیم متوجه می شویم این رجز ها با اینکه کم و کوتاه است اما پّر از معنی و مفهوم  معارف و مرام شهدای کربلا است.

  دبیر انجمن ادبی نیر گفت: امام صادق(ع) می فرماید به فرزندان خود شعر عبدی(یکی از شاعران معاصر) یاد بدهید زیرا در مسیر دین خدا شعر سروده است، آیا در حال حاضر شاعرآئینی داریم که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی هایشان بفرمایند که جوانان و هیئتی ها دیوان فلان شاعر را بخوانید؟امیدواریم  به فرمایش رهبر معظم انقلاب که برگرفته از فرمایشات اهل بیت(ع) است توجه شود و شاعران شعرهای خود را در این مسیر قرار دهند.

   شاعر آئینی کشور افزود: مداحان نیز در مراسم های عزاداری مسئولیت های سختی دارند وقتی امام صادق(ع) می فرمایند الحمدالله خدا در میان مردم مداحانی قرار داده که به سمت ما می آیند و مدح ما را می کنند به این معنی است که مداحان هم باید مطالعه داشته باشند و بررسی کنند که خواست امام صادق(ع) از شاعران چیست و مدح و مداح خوب از نظر امام صادق(ع) چیست سپس در هیئت ها وارد شوند و مداحی کنند که این ارزش اسلامی دارد.

  وی بیان داشت: قطعا شعرهایی کم محتوا و غلو شده  که و حتی نسبت ذلت به اهل بیت(ع) می دهد یا آهنگ هی نامناسب می توانند مردم و جوانان را از مسیر اصلی منحرف کند و هیئت ها نیز از مسیر اصلی رسالت در سوگواری هل بیت (ع) منحرف شوند و مردم را گمراه کنند باید جلوی این اتفاقات از راه های مختلف گرفته شود.

   

   

   

  برچسب ها : شعر
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .