سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  در گفتگو با کارشناسی دینی مطرح شد؛
  "خانم جلسه ای ها" بالای منبر چه می گویند؟
  ثامن : کارشناس مسائل دینی بیان داشت: برخی از خانم ها در جلسات تنها به دنبال این مسئله هستند که حرفی بگویند تا مردم خوششان بیاید در صورتی که فلسفه عزداری برای اهل بیت(ع) این نیست که حرفی گفته شود تا بقیه خوششان بیاد بلکه باید حرفی گفته شود که سندیت دینی داشته باشد.

  زهرا تاجیک عضو هیئت علمی جامعه الزهرا در گفتگو با خبرنگار سایت خبری ثامن اظهار داشت: با اغاز ایام محرم و سوگواری این ایام متاسفانه خانم هایی با عنوان خانم جلسه ای تحت عنوان مداح و نوحه خوان هستند که از نظر سواد و تحصیلات در سطح پایینی قرار دارند و روضه ها و اشعاری را در مراسم های می خوانند که معلوم نیست منبع انها کجاست.

  وی بیان داشت: این افراد با مطالبی که معلوم نیست از کجا امده تنها به دنبال گرم کردن مجلس هستند و با توجه به جو سیاسی در کشور، سوء استفاده هایی در این سخنرانی ها انجام می شود، این مسئله ایجاب می کند مسئولین هوشیار باشند.

  تاجیک تصریج کرد: برخی کلاس های مداحی برای بانوان تشکیل می شود که بدون شناخت و اگاهی انجام می شود باید این قبیل کلاس ها تعطیل و از جامعه حذف شوند، همچنین  با اوضاع  کنترل نشده  زمینه رقابت های مالی بین این افراد به وجود می آید که قابل پذیرش نیست زیرا مدح و سخنرنی اهل بیت(ع) نباید وارد فضای مادی شود.

   

  استاد حوزه و دانشگاه افزود: بهترین راهکار برای مقابله با اسیب های این نوع مسائل قانونگذاری و اطلاع به مراجع ذی صلاح در خصوص این نوع برنامه ها است.

  وی بیان داشت: اگاه سازی مردم در این زمینه بسیار راه گشا است اگر فرد یا گروهی مراسم و برنامه اهل بیت (ع) دارند از اساتید شناخته شده حوزه علمیه و افراد مرتبط با حوزه که تحصیلات دینی و شناخت نسبت به اهل بیت(ع) دارند دعوت  صورت بگیرد.

  عضو هیئت علمی جامعه الزهرا تاکید کرد: منبرها در همه مجالس از جمله در مجالس بانوان باید کنترل شود تا اطلاعات نادرست به مردم داده نشود باید از منبرهای ایام محرم و صفر برای بالا بردن اگاهی و معرفت مردم استفاده شود، زیرا مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان به مسائل اعتقادی و دینی باز میگردد.

  تاجیک خاطر نشان کرد: بعضی خانم های سخنران به مسائل دینی و اعتقادی اگاه نیستند و تنها می خواهند وقت جلسه را پُر کنند و توجه مردم را به خود جلب کنند،  این حوزه و نهادهای دینی هستند که باید خط مشی دین را به مردم بدهند تا فریب این نوع سخنرانی ها ی بی پایه و اساس را که در برخی جلسات دینی مطرح می شود را نخورند.

  کارشناس مسائل دینی بیان داشت: برخی از خانم ها در جلسات تنها به دنبال این مسئله هستند که حرفی بگویند تا مردم خوششان بیاید در صورتی که فلسفه عزداری برای اهل بیت(ع) این نیست که حرفی گفته شود تا بقیه خوششان بیاد بلکه باید حرفی گفته شود که سندیت دینی داشته باشد.

  استاد حوزه و دانشگاه گفت: باید منبرهای مخصوصا منبرهای جلسات بانوان در ایام محرم سازماندهی شود تا اصل دین و فلسفه اصلی رسالت اهل بیت(ع) منتقل شود زیرا مردم به روشنگری ها پای منبرها اعتماد دارند و نباید اجازه داد افرادی به اسم اسلام  و عزاداری ها در دین انحراف به وجود بیاورند.

   

  تاجیک در پاسخ به این سوال که وظیفه نظارت به این گونه مجالس به عهده کدام نهاد است؟ بیان داشت: معاونت تبلیغ حوزه، که البته  جلساتی  هم برای مبلغین  خانم و و آقا به صورت جداگانه  برگزار می کند البته باید این مسئله جایگاه قانونی هم پیدا کنند، همچنین  سازمان تبلیغات و دفتر تبلیغات نیز باید در این زمینه وظیفه نظارتی داشته باشند و همه نهادهایی که  مسئولیت فرهنگ جامعه را بر عهده دارند باید به صورت پیگیر این مسائل و رویدادها را رصد کنند.

  وی افزود: می توان به صورتی برای جلسات مخصوص بانوان افرادی را سازماندهی کرد تا از طریق همین سازماندهی در مراسم ها شرکت کنند.

  استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: چند سال پیش امتحان و ارزیابی در سطح کشور برگزار شد و  افراد حوزوی و غیر حوزوی مشخص و مدرکی هم  صادر شد و بر اساس همین مدرک افراد می توانستند کار تبلغی و دینی را انجام دهند اما چند سال است این مسئله و این سازماندهی رها شده است  و هر فردی با هر سطح تحصیلاتی کلاس های فن سخنرانی و مداحی را می گذراند به عنوان مبلغ و مداح به جلسات عزاداری می رود و هر حرفی را بدون سند و مدرک تاریخی و دینی به مردم می گویند.

  تاجیک تصریح کرد: باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد که یک مبلغ  و سخنران دینی باید از حوزه اعزام شود و اگر این مسئله به صورت قانونی کنترل شود اسیب های فرهنگی این نوع مجالس کاهش پیدا می کند و با توجه به شناخت مبلغ از مسائل روز کشور و جهان اسلام مباحثی مطرح می کند که تاثیر دینی و فرهنگی مثبتی بین مردم بجا خواهد گذاشت.

  گفتگو از مرضیه مهدیلو

  برچسب ها : محرم،جلسات عزداری زنان،هیئت
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .