چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  در گفتگو با کارشناس مسائل سیاسی مطرح شد؛
  دیپلماسی ضعیف از سرنوشت سردار متوسلیان تا شیخ زکزاکی
  ثامن : کارشناس مسائل سیاسی گفت: دستگاه دپیلماسی ایران نگران این بود که اگر مسئله شیخ زکزاکی را مطرح کند عربستان ناراحت شود و در ادامه آمریکا به عنوان کدخدا از این مسئله دلخور شود و در روند اجرای برجام مشکل به وجود بیاورد.

  حجت الاسلام حسن غفاری فر کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سایت خبری ثامن اظهار داشت: متاسفانه برخی مسائل بسیار ساده گرفته میشود از مسئله سردار متوسلیان و برخی از اسرا در برخی کشورها و حقوق ملت ایران در قضیه منا و در مورد اخیر در خصوص سرنوشت شیخ زکزاکی آنطور که باید دیپلماسی انجام نشد.

  وی بیان داشت: دولت در این مدت در تشخیص جذب منافع و راهکار نتوانست درست عمل کند البته نگرانی و دغدغه دولت در خصوص مشکلات قابل قبول است ، منتهی دولت راه رفته را در این سه سال با وجود همه شکست ها مجددا تکرار می کنند.

  غفاری فر بیان داشت: منتقدان درخصوص انگیزه، به دولت نقد ندارند اما دولتمردان در این سه سال مکررا تجربه کردند که نمی توان به غرب و آمریکا تکیه کرد اما همچنان نگران برخی از روابط تجاری هستند، نیجریه هم یک سرباز پابرهنه عربستان سعودی است، دولت نیجریه نه تنها در کشور خود دست به قتل و غارت زد بلکه در حادثه منا کشته های زیادی داد اما در برابر این جنایت سکوت کرد.

  کارشناس مسائل سیاسی افزود: دولتمردان با مطرح نکردن مسئله شیخ زکزاکی در سفر به نیجریه روش گذشته خود را برای جذب منافع ملی را ادامه دادند، دستگاه دپیلماسی ایران نگران این بود که اگر مسئله شیخ زکزاکی را مطرح کند عربستان ناراحت شود و در ادامه  آمریکا به عنوان کدخدا از این مسئله دلخور شود و در روند اجرای برجام مشکل به وجود بیاورد.

  استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: متاسفانه دولت یازدهم در تحلیل منافع ملی بسیار ضعیف عمل می کند، قطعا اگر ایران بتواند دامنه و جغرافیایی محافظین منافع ملی را توسعه دهد طبیعتا درعرصه اقتصادی هم موفق تر عمل خواهد کرد.

  وی تصریح کرد: اگر ایران مشکلات طرفداران انقلاب اسلامی در همه نقاط جهان را جدی بگیرد و آنها را حمایت کند قطعا در معادلات اقتصادی کشورهایی مانند نیجریه و امثال آن در برابر خواسته های ایران در مسائل اقتصادی نمی توانند مشکلی به وجود بیاورند و به قولی متوجه می شود اگر بخواهند در روند اقتصادی ایران مشکلی به وجود بیاورد طرفداران انقلاب اسلامی در آن کشور ها مخالفت های خود را افزایش خواهند داد، حمایت از طرفداران انقلاب اسلامی ایران برد دو طرفه است  در درجه اول هم به وظیفه دینی عمل کرده ایم و هم برد اقتصادی به دست آورده ایم.

  غفاری فرافزود: این نوع دیپلماسی خارجی که دولتمردان در پیش گرفتند عملا منافع ملی را تخریب می کند، مسئولین اروپایی از دزد ترین و خائن ترین افرادی که در ایران دارند و به ایران خیانت کردند ( رئیس جمهور و وزرا درابتدای آغاز کار دولت با قبول دروغ بودن تقلب بر خیانت آنها صحه گذاشتند )حمایت می کنند اما دستگیری شیخ زکزاکی و کشتار مسلمانان در نیجریه را محکوم نمی کنند شیخ زکزاکی که نه اسلحه برداشته و نه در خیابان آشوب به پا کرده است.

  کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: در طول انقلاب اسلامی مشکلی که با این نوع تفکر در ایران وجود داشت و هنوز هم وجود دارد این است که راه رفته و شکست خورده به سمت غرب و آمریکا را مدام تکرار می کنند.

  استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سوال که گفته می شود شاید وزیرامور خارجه پشت درهای بسته مسئله شیخ زکزاکی را مطرح کرده باشد؟ گفت: دیپلماسی عمومی پشت درهای بسته جواب نمی دهد، برای این مسئله باید افکارعمومی جهانی را بسیج کرد تا نتیجه گرفت.

  غفاری فر درپایان خاطر نشان کرد: اگر مانند روشنفکران وطنی هم عمل کنیم و در مسئله شیخ زکزاکی دین و انسانیت و ... را هم کنار بگذاریم باز هم مطرح نکردن مسئله رهبر شیعیان نیجریه در سفر وزیر امور خارجه به این کشور ضربه زدن به منافع ملی است زیرا وقتی از طرفداران خود دفاع نمی کنیم و سکوت می کنیم عملا حامیان دیپلماسی عمومی را هم از دست می دهیم.

   

  برچسب ها : نیجریه،شیخ زکزاکی،ظریف
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .