چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  حراج اطلاعات بانکی مردم ایران در20دقیقه!؟
  ثامن : سال گذشته که برجام بر اساس اصل 77 قانون اساسی باید به تصویب مجلس می رسید در عرض 20 دقیقه در مجلس تصویب شد که بسیاری از کارشناسان سیاسی آن را ناشی از نحوه اداره جلسه آن روز دانستند که در طول تاریخ مجلس بی سابقه بود که چنین مسئله مهم ملی در عرض 20 دقیقه تصویب شود.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛ااخیراً گروه کاری اقدام مالی در بیانیۀ خود طی نشستی که در بوسان کره‌ جنوبی داشت، صراحتاً اعلام کرد که به دلیل آنکه ایران در سطوح سیاسی بالا متعهد شده است که "برنامه اقدام" را اجرایی نماید، از همین رو این گروه، کشور ایران را به طور موقت و برای مدت 12ماه از لیست اقدامات متقابل خارج خواهد کرد، لذا در طول این دوره اقدامات ایران برای اجرایی کردن "برنامه اقدام مالی" توسط گروههای FATF رصد و پیگیری خواهد شد و در پایان 12 ماه برای گام های بعدی تصمیم ‌گیری خواهد شد و طی یکسال آینده، کشور ایران همچنان در لیست کشورهای غیر همکار باقی خواهد ماند.

  این مسئله با هشدار و نگرانی کارشناسان اقتصادی و بین المللی مواجهه شده است، زیرا از طرفی از نظر کارشناسان اقتصادی دسترسی به اطلاعات اقتصادی و مراودات مالی ایران توسط کشورهایی که سال هاست دشمنی خود با ایران را ثابت کرده اند رصد خواهد شد که در نهایت این دشمنی برای آنها در جنگ اقتصادی علیه ایران آسانتر خواهد شد.

  ازطرفی کارشناسان سیاسی این مسئله  را مغایر با اصل استقلال جمهوری اسلامی ایران می دانند و نسبت به  اتفاقات ناگوار در پشت پرده سیاسی این رصد هشدار می دهند که مهمترین آنها دشمنی با محور مقاومت است.

  گذشته ازهمه انتقادات به پیوستن ایران به FATF و حراج اطلاعات بانکی ایران، باید این مسئله را یادآور شد که برای عضویت ایران در گروه FATF باید این عضویت به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

  پس از اصل 141 قانون اساسی اصل 77 و 125 که در ارتباط با عهدنامه ها، موافق نامه، قراردادها و مقاوله نامه های بین المللی می باشد بیشترین تفسیر و سوال را از سوی شورای نگهبان داشته است. اصل 77 می گوید: عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏ های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد و همچنین اصل 125 نیز دارد که : امضای‏ عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، موافقت‏ نامه‏ ها و قراردادهای‏ دولت‏ ایران‏ با سایر دولتها و همچنین‏ امضای‏ پیمان‏ های‏ مربوط به‏ اتحادیه‏ های‏ بین‏ المللی‏ پس‏ از تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ با رئیس‏ جمهور یا نماینده‏ قانونی‏ او است.

  سال گذشته که برجام بر اساس اصل 77 قانون اساسی باید به تصویب مجلس می رسید در عرض 20 دقیقه در مجلس تصویب شد که بسیاری از کارشناسان سیاسی آن را ناشی از نحوه اداره جلسه آن روز  دانستند که در طول تاریخ مجلس بی سابقه بود که چنین مسئله مهم ملی در عرض 20 دقیقه تصویب شود.

  در این میان هر چند که ترکیب مجلس فعلی با مجلس قبلی فرق کرده اما باید منتظر ماند و دید در صورت ارائه طرح عضویت ایران در fatfتوسط دولت به مجلس با توجه به یکسالگی برجام و دستاوردهایی نادیده آن، مجلس چه تصمیمی در خصوص FATF خواهد گرفت،  البته بسیاری از نمایندگان در اظهاراتی که داشتند با پیوستن ایران به FATFمخالف هستند.

  حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص توافق بانک مرکزی با FATF گفت:این توافق با امنیت اقتصادی کشور تا حد زیادی مغایرت دارد،برهمین اساس می طلبد مجلس شورای اسلامی ورود جدی تری نسبت به موضوع داشته باشد.

  هنچنین خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم در این باره اظهار داشت: اگر در این توافق بندی علیه حزب الله باشد آن را قبول نمی کنیم.

   

  برچسب ها : برجام،حراج اطلاعات بانکی
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .