چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  امید بانک ها به نا امیدی زوج ها/ وام ازدواج نداریم!
  ثامن : در حالی که سه ماه از زمان ابلاغ اجرای قانون وام 10 میلیونی ازدواج به بانک ها می گذرد تنها بانک ملت روز گذشته اعلام کرد که وام 10 میلیونی ازدواج می دهد از 500هزار نفر متقضای وام ازدواج 50 هزار نفر در بانک ملت ثبت نام کردند.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛طبق قانون بودجه سال 95 وام ازدواج از سه به 10 میلیون تومان افزایش یافته و نظام بانکی باید از ابتدای امسال  براساس بودجه نسبت به وام ازدواج اقدام می کرد ولی با گذشت 3 ماه از سال 95 این قانون توسط بانک ها اجرا نشد.

  سنگ اندازی و بهانه هاب مختلف برای عدم اعطای این وام از همان روزهای تصویب آن به راه افتاد از جمله نداشتن منابع کافی برای اعطای وام 10 میلیونی ازدواج مسئله ای بود که از سوی بانک ها مطرح شد.

  در همین خصوص حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس در گفتگو با ثامن اظهار داشت: بانک ها در پرداخت وام10میلیونی ازدواج  هیچ مشکلی ندارند و اگر بخواهند دندان گردی کنند تحقیق و تفحص از بانک ها را کلید خواهیم زد و ثابت خواهیم کرد که  منابع در کجا هست و با این منابع  که از پول و سرمایه مردم است چه کارهایی را انجام می دهند.

  رئیس کل بانک مرکزی از زمان بر بودن فرایند تأمین منابع و آغاز پرداخت این وام از شهریورماه خبر داده و این یعنی ابهامات تازه‌ای پیش روی اجرای کامل این قانون توسط بانک ها وجود دارد.

  بانک‌ مرکزی در حالی با افزایش وام ازدواج جوانان از ۳ به ۱۰ میلیون تومان به صورت ضمنی مخالفت کرد که پرداخت وام‌های چند ده میلیونی و میلیاردی به برخی مدیران و کارکنان، صدای مردم را در آورد .

  بعد از اجرای سریع اعطای وام25 میلیونی خودرو در حمایت از خودرو سازان مسئله زمان بر بودن اعطای وام10 میلیونی ازدواج اصلا قابل توجیه نیست.

  درحالی است که بانک مرکزی بخشنامه وام 10 میلیونی ازدواج را به بانک های دولتی و خصوصی ابلاغ کرده است بانک ها  با توجیه نبود منابع از دادن وام به زوج های جوان امتناع می کنند.

  مسئله خودرو از مسئه ازدواج جوانان برای دولت مهم تر بوده زیرا در حالی وام 25 میلیونی خودرو در بسته خروج ار رکود قرار داشت که کارت اعتباری خرید کالای با دوام ایرانی نیز در این بسته بود اما فرازو نشیب های این کارت اعتباری نشان داد که بسته خروج از رکود دولت بیشتر بسته حمایتی از خودرو سازان بود.

  با توجه به اعطای سریع وام 25 میلیونی خودرو چطورمی توان این مسئله را پذیرفت که بانک ها برای اعطای وا  خودرو مشکلی زمان و منابع نداشته باشند اما همان بانک ها برای اعطای وام ازدواج و کارت اعتباری خرید کالای ایرانی مشکل زمان و منابع دارند.

  در یک رفتار متناقض بانک ها در حالی با جنجال از نبود اعتبار برای اعطای وام ازدواج خبر می دهند که به تازگی خبر اعطای وام 100 میلیونی به بخش خودرو از سوی برخی بانک های خصوصی و موسسات مالی شنیده می شود.

  اینکه که صنعت خودرو سازی برای دولت محبوب است قابل انکار نیست که در سایه همان هم بانک ها در کمک به وام های خرید خودرو به سرعت عمل می کنند اما این سوال پیش می آید که بانک بهانه هایی برای ندادن وام ازدواج می آورند که قابل پذیرش نیست اگر منابع وجود ندارد چطور وام های کلان و وام خودرو پرداخت می شود.

  آیا زمان زمان آن نرسیده که مجلس تحقیق و تفحص از بانک هایی که با پول های قرض الحسنه مردم وام های غیر ضرور به افراد خاص پرداخت می کنند اما از اعطای وام ازدواج خود داری میکند را کلید بزند.

  از بانک مرکزی هم خبر رسیده که مسئولان این بانک در حال تدوین سازوکاری برای تامین وام ازدواج هستند مسئله ای که به راحتی نشان از وقت کشی بانک مرکزی دارد و با توجه به اظهارات سیف مبنی بر اینکه پرداخت وام ازدواج حداقل تا شهریور طول می‌کشد باید گفت که متقاضیان در صف دریافت این وام که هم‌اکنون بیش از 500 هزار نفر هستند باز هم افزایش خواهند یافت و این یعنی امسال هم مانند سال قبل وام ازدواج قفل می‌شود، حال باید دید آیا قانونگذار فکری برای این وقت‌کشی نظام بانکی می‌کند یا خیر.

  شاید بانک ها به امید نا امیدی زوج ها  از دریافت وام در این مدت طولانی هستند که اعطای آن را تا این زمان با جلسه ، جنجال و غیره به عقب می اندازند زیرا بسیاری از زوج ها در این مدت یا از دریافت وام ازدواج نا امید می شوند و یا با قرض گرفتن پول از جایی دیگر به زندگی خود سرو سامان می دهند.

  برچسب ها : وام ازدواج ، وام 10 میلیونی ، نبود اعتبار ، بانک ، تسهیلات
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .