چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  افزایش واردات کالاهای خودکفا در دولت یازدهم؛
  جشن هایی که با واردات عزا شد
  ثامن : واردات در خصوص کالایی که در داخل تولید می شود نشان از ضعف مدیریت دارد که به اقتصاد کشور مخصوصا در زمان حساس کنونی آسیب وارد می کند.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛با توجه به آنچه دولت یازدهم در تبلیغات انتخاباتی و انتقاد از واردات داشت انتظار می رفت حجم واردات در دولت یازدهم کاهش پیدا کند اما آنچه امار و ارقام نشان می دهد نه تنها واردات کاهش پیدانکرد بلکه روند افزایشی نیز پیدا کرده است و هنوز واردات در خصوص کالاهایی که به خودکفایی در داخل رسیده بود ادامه دارد.

  در حالی که ایران در تولید بنزین خودکفا شده بود به دلیل سیاسی کاری ها در خصوص آلودگی هوا که هیچوقت ثابت نشد از بنزین داخلی بوده روند واردات بنزین همچنان در حال افزایش است و در ابتدای سال 95 که سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل نامگذاری شده افزایش 50درصدی نیز به خود گرفته است، حجم واردات بنزین در فروردین ماه سال 95 از حدود 9 میلیون لیتر در سال 94 به 15 میلیون لیتر رسیده است که نشان از رشد 50 درصدی واردات این فراورده پرمصرف می‌دهد.

  روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری هم از واردات کالاهای چینی انتقاد کرده و گفته بود: "روی آوردن به مسیر واردات بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است" اما در این دوسال گذشته برخلاف انتظار ورود کالا از چین بیشتر شده است.

  واردات کالا از چین در نیمه دوم سال 92 کمی بیش از 6 میلیارد دلار، در 12 ماه سال 93 بیش از 12.7 میلیارد دلار و در 8 ماهه نخست سال94 نزدیک به 6.8 میلیارد دلار بوده است که مجموع آن به 25.5 میلیارد دلار می‌رسد.

  آمار و ارقام فوق بیانگر آن است که در دولت یازدهم میانگین واردات کالا از چین به طور میانگین ماهانه 1.594 میلیارد دلار بوده است،این در حالی است که در دوره 8 ساله دولت‌های نهم و دهم میانگین ماهانه واردات کالا از چین 422 میلیون دلار بود.

  درآخرین اخبار نیزبر اساس آمار گمرک در فروردین ماه سال جاری 193 هزار و 519 تن گندم به ارزش 46 میلیون و 312 هزار و730 دلار به کشور وارد شد که این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 59.88 درصد و از نظر ارزشی 35.95 درصد افزایش را نشان می دهد.

  بر اساس این گزارش گندم چهارمین کالای عمده وارداتی در فروردین ماه است، این در حالی است که روزی جشن خودکفایی گندم را گرفتیم و ایران یکی از تولید کنندگان گندم است ، واردات در خصوص کالایی که در داخل تولید می شود نشان از ضعف مدیریت دارد که به اقتصاد کشور مخصوصا در زمان حساس کنونی آسیب وارد می کند.

   ظرفیت تواید گندم همواره در ایران بسیار بالا بوده حتی اگر تولید گندم بیش از حد نیاز باشد ایران برای نگهداری گندم مشکلی ندارد از قدیم‌  سیستان، انبار قله‌ی ایران بوده است این منطقه دارای ظرفیت تولید، نگهداری و توزیع گندمِ هرسالِ ایران، در سطح کشور، بوده است و در زمینه‌ی احداث سیلوهای گندم، در چند دهه‌ی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اصلاً جایی برای نگرانیِ انبارکردن و نگهداری گندم باقی نمانده است.

   ایران در سال 1383 با دستيابي به خودکفايي در توليد گندم، جشن خودکفايي را برپا کرد و روز 26 آبان را به عنوان روز خودکفايي گندم در تقويم ثبت کرد، با نگاه آماری به واردات گندم در این چند سال می توان به این نتیجه رسید که یا در آن سال ها جشن خودکفایی برای فریب افکار عمومی بود و یا واقعا در تولید گندم خودکفا شدیم و این افزایش واردات گندم به دلیل ضعف در مدیریت دولت یازدهم است.

   متاسفانه وقتی بحث از واردات می شود نگاه وارداتی به ایران کالاهای مصرفی است در حالی که در کشورهای پیشرفته واردات به کالاهای سرمایه ای و فناوری ها نوین معطوف است ، با وجود زحمت فراوان کشاورزان برای تولید گندم، به‌دلیل ضعف‌های ساختاری، سازمانی یا نهادی دولت، با مشکل کاشت گندم در کشور و واردات گسترده از دیگر کشورها روبه‌رو هستیم.

   کارشناسان اقتصادی بر این باورند برای رسیدن به خودکفایی در گندم، باید بتوانیم کشاورزی را، از معیشتی به تجاری تبدیل کنیم تا امکان سرمایه‌گذاری بیشتر و جذب سرمایه‌گذاران بیشتر را در این بخش فراهم نماییم تا این بخش از سود بیشتری برخوردار شود.

  برچسب ها : واردات ، واردات اسباب بازی ، واردات از چین ، کارآفرینی
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .