چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  بازار ایران یا سمساری جهانی!/ ورود اجناس دست دوم به کشور
  ثامن : ورود اجناس چینی در این چند ساله اخیر به اندازه کافی به اقتصاد داخلی ضربه وارد کرده بود که این روزها اخبار ورود اجناس دست دوم از کشورهای اروپایی در سایه برجام به گوش می رسد.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛سال گذشته بعد ازاجرایی شدن برجام و براشته شدن تحریم های صنعت هوایی کشور،  مسئولین از ورود هواپیماهای دست دوم خبر دادند مسئله ای که با واکنش های زیادی همراه بود.

  پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و لغو بخشی از تحریم ها تقریبا همه مسائل خرد و کلان به نتیجه مذاکرات هسته ای گره زده می شد سازمان هوایی کشور نیز از این امر مستثنی نبود و مدام از پیری ناوگان حمل و نقل هوایی سخن به میان می آمد که به خاطر تحریم ها نمی توانند هواپیمای نو برای جایگزینی وارد کنند.

  همچنین چندی پیش سیدحسن موسوی نژاد مدیرعامل شرکت حمل ونقل نقل ریلی رجا گفت: واگنهای با عمر بالای 45 سال را باید تا پایان امسال از ناوگان رجا خارج کنیم که حدود 300 دستگاه است، به جای این واگنها، واگنهای دست‌دوم با عمر 15 تا 20سال وارد کشور می‌کنیم.

  سیدحسن موسوی نژاد  در پاسخ به این پرسش که قرار است 200 دستگاه واگن دست دوم از چه کشوری وارد شود،‌ اظهار کرد: از کشورهایی که واگن‌های مناسب داشته باشند که بیشتر اروپایی‌ها هستند.

  البته ورود کالاهای دست دوم به اینجا ختم نمی شود آمار گمرک نشان می‌دهد در فروردین امسال واردات از آمریکا افزایش یافته و کالاهایی چون میگو، لودر دست دوم و خودرو از این کشور به ایران وارد شده است.

  دولت از سال گذشته مجوز واردات خودرو از آمریکا را صادر کرد که دری پی  آن  یک وارد کننده نیز سفارش واردات تعدادی خودرو سواری از آمریکا را ثبت کرد.

  با توجه به دستور مقام معظم رهبری در نامه اجرای مشروط برجام مبنی بر ممنوع بودن واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، رسانه‌ها خواستار ممنوعیت واردات خودرو از آمریکا شدند، اما وزارت صنعت معتقد بود خودرو، کالای سرمایه‌ای است و مشمول دستور رهبری نمی‌شود.

  یکی از وعده هایی که دولت برای همراه کردن افکار عمومی برای مذاکرات هسته ای و در سایه آن مذاکره با آمریکا مطرح می کرد مسئله اقتصادی و باز شدن بازارهای جهانی به روی ایران و اجری سیاست اقتصادی درهای باز رئیس‌جمهور روحانی بود اما با توجه به آنچه عملا مشاهد می شود گویا ایران تبدیل به یک سمساری و بازر مناسب برای فروش اجناس دست دوم کشورهای اروپایی شده است.

  درسایه همین درهای باز نیز واردات کالا از چین به شدت افزایش پیدا کرد، آمار و ارقام ها بیانگر آن است که در دولت یازدهم میانگین واردات کالا از چین به طور میانگین ماهانه 1.594 میلیارد دلار بوده است،این در حالی است که در دوره 8 ساله دولت‌های نهم و دهم میانگین ماهانه واردات کالا از چین 422 میلیون دلار بود.

  این مسئله که دولت به اجناس دست دوم کشورهایدی گر اعتماد می کند اما به اجناس تولید داخلی نه! بزرگترین ضربه به اقتصاد مقاومتی و اعتماد به نفس تولید کنندگان خواهد بود، آمارها و اخبار در طول 2 سال گذشته نشان می دهد کارخانه و گارگاه های بسیاری به حالت تعطیلی درآمده و واحدهای تجاری متعددی بوده اند که به واسطه عدم حمایت های دولتی، اقدام به اخراج کارگران خود کرده اند. موضوعی که منجر به افزایش روند بیکاری در کشور شده است تعطیلی کارخانه تولید لوازم خانگی ارج نمونه ای بود که رسانه ای شد.

  برچسب ها : بازار ،سمساری،واردات،اقتصاد درهای باز
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .