سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  درآستانه ماه رمضان؛
  مسئولین هنوز مشغول برجام اند/قحطی در راه نیست!
  ثامن : گاهی مردم برای ماه رمضان چنان مشغول خرید می شوند که گویی قحطی در راه است.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛بعد از همه وعده هایی که دولت یازدهم در خصوص توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام به مردم داده بود اما در عمل مردم کوچکترین تغییری در وضعیت معیشتی خودو نحوه برخورد غرب با ملت ایران ندیدند باعث بی اعتمادی مردم به دولت شد مسئله ای که صدای برخی از موافقان توافق هسته ای و برجام را نیز درآورد.

  در حالی که بسیاری از مردم از نتایج برجام نا امید شدند دولت هنوز از آن به عنوان یک موفقیت بزرگ یاد می کند که مردم باید همچنان سالها منتظر نتایج مذاکره ای باشند که همان روز اول تعهدات خود را انجام دادند.

  درگیرو دار مشغولیت دولتمردان به برجام؛ اقتصاد مقاومتی و بازار داخلی به صورت افسار گسیخته رها شد تا جایی که محل جولان سودجویان شد و به اعتقاد کارشناسان بسیاری از گرانی های موجود در بازار گرانی نیست بلکه گران فروشی است و تنها علت آن هم عدم نظارت بر بازار است.

  همواره در ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان شاهد گرانی در بازار مواد غذایی ، میوه و کالاهای اساسی هستیم این روزها هم با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان با گشتی در بازار شاهد افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم در سبد غذایی ماه رمضان هستیم.

  البته در کناربرخی ها که به دنبال سودجویی هستند این مردم هستند که با خرید های بیش از اندازه در این ایام به فرصت طلبان میدان سود جویی و فرصت طلبی می دهند، گاهی مردم برای ماه رمضان چنان مشغول خرید می شوند که گویی قحطی در راه است در حالی که اگر مردم این ایام را که در اصل ماه تذکیه نفس و کم  خوردن است مانند روزهای دیگر سال خرید کنند مطمئنا این نوسانات در بازار کالا به وجود نمی آید.

  در حالی که مسئولان با بیان اینکه که ذخیره‌سازی و توزیع خرما برای ایام ماه مبارک رمضان بر عهده بخش خصوصی است، معتقدند: امسال هم سردخانه‌ها مملو از خرما است و هیچ مشکلی برای تامین خرمای مورد نیاز مردم در این ایام وجود ندارد. رئیس انجمن ملی خرمای کشور در این باره بیان داشت: حدود ۴۰ درصد از خرمای تولیدی کشور در ماه رمضان به مصرف می‌رسد.

  اما قاسمعلی حسنی، عضو اتحادیه بنکداران  در رابطه با وضعیت رکود در بازار بیان داشت: ظرف روزهای گذشته قیمت خرما ۳۰ تا ۶۰ درصد بالا رفته است که هر چند تقاضا به دلیل نزدیک شدن به ماه رمضان افزایش یافته، اما از آن طرف نیز عرضه زیاد است. بنابراین توجیهی منطقی برای این افزایش قیمت وجود ندارد.

  با وجود همه علت ها اگر مسئولین نظارت دقیق به بازار داشته باشند و در برابر گران فروشی برخوردهای جدی و جریمه ها متناسب داشته باشند بسیاری از مردم با آرامش خاطر و به اندازه مشغول خرید خواهند شد تا به یکباره بازار کالا دچار شوک نشود و  دود آن  به چشم قشر کم درآمد جامعه نرود.

  برچسب ها : ماه رمضان،کالای اساسی،خرید
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .