سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  هفت خان کارت اعتباری خرید کالا!
  ثامن : بیش از 5ماه از زمان اعلام طرح اعتباری کالا می گذرد اما هنوز کارت های خرید اعتباری کالا به سرانجام نرسیده است ،گویا این وعده هم در کنار وعده های عملی نشده دیگر دولت جای گرفت.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛بیش از 5ماه از زمان اعلام طرح اعتباری کالا می گذرد اما هنوز کارت های خرید اعتباری کالا به سرانجام نرسیده است ،گویا این وعده هم در کنار وعده های عملی نشده دیگر دولت جای گرفت.

  بعد از رو نمایی دولت از بسته خروج از رکود با وام بی سابقه 25میلیونی خودرو که حسابی خودروسازان را از رکود خارج کرد و کمپین نخریدن خودروی بی کیفیت داخلی را شکست داد مردم در انتظار دریافت کارت 10میلیونی خرید کالای بادوام ایرانی بودند.

  کارت خرید اعتباری 10میلیونی کالای بادوام ایرانی که  بیشتر از وام خودرو می توانست برای مردم مفید باشد به کندی و با فرازو نشیب های فراوان پیش می رفت فراز و نشیب هایی که تغییرات فراوانی در آن به همراه داشت طرح کارت اعتباری که دولت برای اولین بار در 25 مهرماه وعده آن را داده بود، از21 دی ثبت نام آن اغاز شد.

  بانک مرکزی که سرعت عمل خوبی در پرداخت وام25میلیونی خودرو داشت تغییرات زیادی در کارت اعتباری خرید کالا داد از جمله ، اضافه شدن کالاهای خارجی به طرح کارت اعتباری خرید کالا با سود 21 درصد و کاهش تعداد اقساط از 18 به 12 ماه بود که صدای تولیدکنندگان داخل را درآورد و در اخرین اقدام اعتبار کارتها از10میلیون به شش میلیون کاهش داد.

  ماه های پایانی سال گذشته مردم در انتظار دریافت این کارت بودند اما خبری از آن نشد  تا اینکه سال هم تحویل شد ودر کنار آن باز هم تحولات دیگری در این کارت به وجود آمد سخنگوی دولت در جدیدترین اظهارات خود در فروردین ماه سال 95 اعلام کرده که در کارت اعتباری بانک مرکزی دو اقدام انجام داد؛ نخست برای کسانی که درآمد آنها کمتر از یک و نیم میلیون تومان بود از طریق دستگاه‌ها اعلام کرد که می‌توانند از کارت اعتباری استفاده کنند. در بخش دوم که خرید دین بود بانک‌ها برای آن نیز اعتبار گذاشتند به نحوی که کلاً این طرحها هرچند محدود اما اجرایی شد. البته این طرحها 6ماهه بود و دولت این موضوع را بیشتر از 6 ماه  دنبال نمی‌کند.

  این اظهارات یعنی اینکه اگر در این چند روز آینده کارت های اعتباری صادر و در اختیار مردم قرار نگیرد دولت دیگر پی گیر این مسئله نخواهد شد و شاید بتوان گفت به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تنها نتیجه اعلام توزیع این کارت ها ایجاد رکود در بازار لوازم خانگی بوده است.

  یکی از انتقادهایی که به طرح کارت اعتباری انجام می شد این بود که به دلیل فاصله زمانی طولانی که بعد از اعلام این طرح و زمان اجرایی شدن ان به وجود امده بازار خرید لوازم خانگی دچار رکود شدیدتری شده .

  گذشته از آن این فرازو نشیب های عجیب و غریب در اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا در مقایسه با سرعت عمل سریع و قاطع در اعطای وام 25میلیونی خودرو و فروش خودروهای خاک خورده خودروسازان این شائبه را در میان مردم تقویت کرد که تنها هدف بسته  خروج از رکود دولت برای حمایت از خودروسازان بوده و این کارت اعتباری هم یک بهانه بیش نبوده است که باعث ایجاد حس بی اعتمادی مردم نسبت به وعده های دولت می شود.

  البته اسفند سال گذشته محمد طحانپوررئیس اتحادیه لوازم خانگی  گفته بود:اجرای طرح کارت اعتباری کالا با شرایط موجود، بعید به نظر می‌رسد و رکود در بازار به حدی است که برخی فروشندگان با سود چندهزار تومانی کالا را عرضه می‌کنند.

  برچسب ها : طرح کارت اعتباری ، خرید کالا ، لوازم خانگی
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .