سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  رفتار دوگانه دولت در پرداخت یارانه؛
  پرداخت یارانه به فقرا مصیبت عظما حذف یارانه پردرآمدها بی عدالتی!
  ثامن :دولت در حالی پیش از این پرداخت یارانه را عذاب الیم و مصیبت عظما می دانست که روز گذشته در مخالفت با حذف یارنه پردرآمدها آن را بی عدالتی دانست.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛ از همان روزهای کاری دولت یازدهم، مجلس از دولتمردان خواست تا تکلیف یارانه ثروتمندان را مشخص کند، در ابتدا بهانه های زیادی برای عدم حذف یارانه ثروتمندان از جمله نبود سیستم جامع اطلاعاتی از دارایی ثروتمندانی که یارانه دریافت می کنند همچنین مخالفت رئیس جمهور با سرک کشیدن در حساب های مردم مطرح می شد.

  روند حذف یارانه ثروتمندان به کندی پیش می رفت تا اینکه روز گذشته مجلس شورای اسلامی با حذف یارانه نقدی سه دهک بالای جامعه و شش گروه درآمدی که در پیشنهاد کمیسیون تلفیق مشخص شده بود،موافقت کرد  و نمایندگان با وجود مخالفت دولت، قوه مجریه را موظف به حذف قطعی یارانه ۳ دهک پردرآمد جامعه کرد که 24 میلیون نفر را شامل می شود.


  دولت در لایحه بودجه سال ۹۵ عیناً تبصره هدفمندی در سال ۱۳۹۴ را تکرار کرده بود که میزان یارانه‌ها، حذف دهک‌ها از دریافت یارانه و درآمدها هیچ تغییری نکرده بود، اما نمایندگان در کمیسیون تلفیق برای کمک به اشتغال و تولید، این تبصره را اصلاح کردند تا افرادی که سالانه ۳۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، از دریافت یارانه نقدی حذف شوند.


  در راستای مخالفت دولت با حذف یارانه پردرآمد ها نوبخت سخنگوی دولت اظهار داشت: حذف 24 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی در این شرایط عادلانه نیست و قطعاً موجب اذیت بسیاری از مردم می‌شود. حذف سه دهک جامعه از دریافت یارانه با مکانیزم کمیسیون تلفیق مشکل است و باید منتظر ایده مجلس در بخش مصارف بود.


  دولت در حالی با حذف یارانه پردرآمدها مخالف است که پیش از این علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به بار مالی سنگین پرداخت یارانه‌ها در شرایط سخت تامین درآمدهای دولت گفت: شب‌های پرداخت یارانه، شب مصیبت عظمای دولت است.همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت گفت:جمع کردن پول هدفمندی و رساندن بموقع آنها واقعا عذاب الیمی است و همان طور که آقای طیب نیا وزیر اقتصاد نیز گفته‌اند، واقعا عذاب آور است.


  فروردین سال93زمزمه هاي حذف يارانه نقدي با فرم هاي خوداظهاري جدي تر شد و علي طيب نيا، وزير اقتصاد 21 فروردين ماه و در روزهاي آغاز ثبت نام براي يارانه نقدي، قاطعانه در صحن علني مجلس از شناسايي 10‌ميليون‌نفر از افراد پردرآمد خبر داد که در صورت ثبت‌نام براي دريافت يارانه، توسط دولت حذف خواهند شد ، اما با گذشت دوسال از این مسئله کار جدی برای حذف پردرآمدها صورت نگرفته است.


  طبق قانون طبق  بودجه 94 وزارت کار موظف بود تا پایان 94 تعداد 6 میلیون نفر از ثروتمندان را از دریافت یارانه نقدی حذف کند، بهمن ماه سال 94، علی ربیعی،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه طبق قانون مجلس شورای اسلامی باید حدود 6میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی حذف شوند، گفته بود: تعداد حذف‌شدگان از یارانه نقدی به مرز 3میلیون نفر نزدیک شده است.


  برخی از کارشناسان این رفتار دوگانه دولت برای حذف یارانه پردرآمدها را نگرانی های سیاسی از جمله در انتخابات ها و از دست دادن رای می دانند به همین خاطر حذف یارانه نقدی پردرآمدها قبل از انتخابات مجلس سال 94به صورت جدی پیگیری نشد،و حالا به فکر انتخابات سال 96 و از دست ندادن رای قشر پردرآمد هستند ،پیش از این عزت الله یوسفیان ملا عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفته بود دولت به دلیل ترس از کم شدن محبوبت و رای آوری خود و  نزدیکانش در انتخابات های آینده، این شناسایی و حذف را انجام نمی دهد.

  دولتمردان بارها از پرداخت یارانه نقدی و فشاری که به دولت وارد می شود گلایه کرده بودند و اینگونه به نظر می رسید که از طرح مجلس برای حذف یارانه ثروتمندان استقبال کنند که این اتفاق رخ نداد و شائبه سیاسی بودن پرداخت یارانه به ثروتمندان و برنامه ریزی برای انتخابات سال96 با گزینه یارانه ای قوت گرفت.

  برچسب ها : موافقت ، مجلس ، مصوبه ، حذف یارانه
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .