چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  اقدام عملی برای بستن دروازه های یکطرفه ایران
  ثامن : وقتی صحبت از چرخیدن معیشت مردم آن هم با تولیدات داخلی می شود عده ای از مسئولین و برخی جناح های سیاسی با تفکرات لیبرالیستی این موضوع را مطرح می کنند که نمی توان دروازه های کشور را به روی کشور های دیگر بست اما گویا با آنچه مشاهده می شود دروازه های اقتصادی ایران به صورت یکطرفه باز است که مسیر اصلی آن هم چین است!

  به گزارش سایت خبری ثامن؛می توان به جرات گفت یکی از عوامل عدم تحقق اقتصاد مقاومتی در این چندسال اخیر ورود بی رویه کالاهای چینی به کشور بوده است سالهاست اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده که مورد استقبال کارشناسان اقتصادی نیز قرار گرفته است البته دولتمردان چه در دولت فعلی و چه در دولت قبلی به کارآمد بودن اقتصاد مقاومتی اذعان دارند اما این اذعان هرگز به صورت عملیاتی در نیامده است.

  وقتی کالاهای بی کیفیت چینی با قیمت ارزان آن هم به صورت گسترده از مبادی رسمی و غیر رسمی وارد کشور می شود نمی توان انتظار داشت تولید داخلی رونق پیدا کند و در نتیجه اشتغال و قدرت خرید نیزافزایش پیدا کند.

  واردات کالا از چین در نیمه دوم سال 92 کمی بیش از 6 میلیارد دلار، در 12 ماه سال 93 بیش از 12.7 میلیارد دلار و در 8 ماهه نخست سال94 نزدیک به 6.8 میلیارد دلار بوده است که مجموع آن به 25.5 میلیارد دلار می‌رسد.

  آمار و ارقام فوق بیانگر آن است که در دولت یازدهم میانگین واردات کالا از چین به طور میانگین ماهانه 1.594 میلیارد دلار بوده است،این در حالی است که در دوره 8 ساله دولت‌های نهم و دهم میانگین ماهانه واردات کالا از چین 422 میلیون دلار بود.

  روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری هم از واردات کالاهای چینی انتقاد کرده و گفته بود: "روی آوردن به مسیر واردات بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است" اما در این دوسال گذشته برخلاف انتظار ورود کالا از چین بیشتر شده است.

   گاهی در میان اقلام وارداتی اجناسی مشاهده می شود که بیانگر این است که آنچه وارد می شود تنها برای سود بردن عده ای از واردت کالا است نه نیاز اساسی کشور؛ ورود کالاهای عجیب نظیر خاک اره، ضایعات دور ریز چوب، مجسمه های کوچک وسایر اشیای تزئینی ازچوب به صورت صنایع دستی شامل خراطی، معرق، مشبک، خلال  چوب کبریت، موم زنبور عسل، شن و ماسه طبیعی و غیرطبیعی، حصیرها، پوشش کف و پرده، انواع خاک رس، ریگ و سنگ؛ این مسئله یعنی اینکه عده ای هستند که تنها به سودهای باد آورده خود فکر می کنند که در نهایت این سود مستقیما به اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم آسیب می زند.

  وقتی صحبت از چرخیدن معیشت مردم آن هم با تولیدات داخلی می شود عده ای ازمسئولین و برخی جناح های سیاسی با تفکرات لیبرالیستی این موضوع را مطرح می کنند که نمی توان دروازه های کشور را به روی کشور های دیگر بست اما گویا با آنچه مشاهده می شود دروازه های اقتصادی ایران به صورت یکطرفه باز است که مسیر اصلی آن هم چین است!

  پیشرفت های دفاعی از جمله در صنعت موشکی ایران در زمان اوج تحریم ها صورت پذیرفت در این خصوص سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت : ما قبلا هم اعلام کرده‌ایم که اگر دور تا دور کشورمان را حصار بکشند، تولید موشک در ایران متوقف نخواهد شد.

  همچنین تکمیل و اجرای فاز 15 و 16 پارس جنوبی در زمان تحریم های انجام شد  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در آیین راه‌اندازی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی با بیان اینکه تمام مراحل این دو فاز گازی توسط متخخصان کشورمان ایجاد شده اظهار داشت: تمامی مراحل عملیات ساخت، نصب و راه اندازی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی  توسط متخصصان ایرانی انجام شده است.

  با آنچه عملا مشاهده می شود اگر در حوزه ای دیگر اقتصادی نیز جلوی ورود واردات بی رویه کالا مخصوصا از چین گرفته شود  این ضرورت و احساس نیاز دیده می شود و تولید محصولاتی که توانایی 100درصدی آن در کشور وجود دارد نیز آغازشود دور از انتظار نیست که در چندسال آینده بسیاری از مسیر اقتصاد مقاومتی طی شود.

  البته برای تحقق این امر مهم نیاز به زیرساخت هایی وجود دارد اما با یک بررسی میدانی و آماری می توان مشاهده کرد که بسیاری از کارگاه ها و کارخانجات تولیدی به دلیل واردات کالا از چین تعطیل و نیمه تعطیل هستند یا بسیار کمتر از ظرفیت خود مشغول فعالیت هستند.

  آمارها و اخبار در طول 2 سال گذشته نشان می دهد کارخانجات بسیاری به حالت تعطیلی درآمده و واحدهای تجاری متعددی بوده اند که به واسطه عدم حمایت های دولتی، اقدام به اخراج کارگران خود کرده اند. موضوعی که منجر به افزایش روند بیکاری در کشور شده است.

  این موضوعی است که خود دولتی ها هم آن را تایید می کنند به طوری که سيد محمدعلی ابريشمي معاون وزير صنعت، معدن نیز گفته بود: فعاليت 14 هزار واحد صنعتي کشور متوقف شده است. همچنين 22 هزار واحد صنعتي با ظرفيت کمتر از 50 درصد کار مي کنند. 24 هزار واحد صنعتي هم با ظرفيت 50 تا 70 درصد به کارشان ادامه مي دهند.

  مرضیه مهدیلو

  برچسب ها : واردات ، کالاهای اساسی،اقتصادمقاومتی،اقدام و عمل
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .