چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  شعار سال 95هشدار به دولتمردان/برگزاری سمینارهای اقتصاد مقاومتی ممنوع!
  ثامن : با گذشت بیش از5سال از مطرح شدن جدی اقتصاد مقاومتی این مقوله مهم، تنها در برگزاری سمینارها و کنفرانس ها خلاصه شده بود تا اینکه مقام معظم رهبری با درایت و تدبیر سال 95را علاوه بر نامگذاری اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل را نیز خواستار شدند که تلنگر و هشداری برای دولتمردان باشد.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛در حالی که دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن بیشترین زمان و دغدغه و تبلیغات خود را به مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی معطوف ساخته بود مهمترین مسئله که بر اساس همان مردم به رئیس جمهور رای داده بودند عقیم ماند.

  اقتصاد و چرخیدن معیشت مردم از جمله شعارهای دولت، قبل و بعد از روی کار آمدن بود اما کم کم این مسئله مهم با سیاسی کاری به حاشیه رفت، با تجربه چندین ساله گذشته همه اقتصاد دانان بر این باورند که چرخیدن زندگی مردم نه با برداشته شدن تحریم ها و بازشدن دروازه های ایران به روی کالاهای خارجی بلکه تنها با تحقق اقتصاد مقاومتی میسر است موضوعی که بارها رهبرمعظم انقلاب به آن اشاره کردند.

  اقتصاد مقاومتی برای اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح گردید. در همین دیدار، مقام معظم رهبری « اقتصاد مقاومتي » را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل « فشار اقتصادی دشمنان » و « آمادگی کشور برایی جهش » را معرفی نمودند.

  با گذشت بیش از5سال از مطرح شدن جدی اقتصاد مقاومتی این مقوله مهم، تنها در برگزاری سمینارها و کنفرانس ها خلاصه شده بود تا اینکه مقام معظم رهبری با درایت و تدبیر سال 95را علاوه بر نامگذاری اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل را نیز خواستار شدند که تلنگر و هشداری برای دولتمردان باشد.

  البته پیش از این نیز رهبر معظم انقلاب به صراحت در کم کاری در بخش اقتصاد مقاومتی اشاره فرموده بودند، سال گذشته ،رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور در مورد اقتصاد مقاومتی نکته ای را بصورت گذرا اشاره کردند و گفتند: درخصوص نحوه اجرا و پیشرفت سیاستهای اقتصاد مقاومتی، اکنون زمینه بحث نیست اما از پیشرفت این سیاستها خشنود نیستم که این یک کارت زرد برای دولت یازده محسوب می شد.

  چندسالی است که رهبر معظم انقلاب به مسئله اقتصاد و اقتصاد مقاومتی تاکید دارند اما امسال "اقدام و عمل" را نیز به آن اضافه کردند تا مسئولین تنها در شعار و امار ضد و نقیض متوقف نشوند اضافه شدن "اقدام و عمل" به شعار سال بسیار معنا دار است که شاید مهمترین آن هشدار به کم کاری مسئولین در این زمینه و عدم رضایت رهبری است.

  در این خصوص اسماعیل کوثری به تشریح دلایل انتخاب شعار سال با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل توسط مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: رهبر معظم انقلاب تاکیدات بسیار زیادی را برای اقتصاد مقاومتی انجام دادند اما دولت و مجلس در زمینه اقتصاد مقاومتی کار جدی انجام نداده و قدمی برای عملیاتی شدن آن برنداشتند و به دلیل آنکه اقدامی در زمینه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی انجام نشد، ایشان در شعار امسال بر عملیاتی کردن آن به طور جدی تاکید کردند.

  وی با بیان اینکه خطاب مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی به دولت است، گفت: دولت در مقام قوه مجریه باید در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی بکوشد و قوای دیگر نیز در این زمینه باید به دولت کمک کنند و مقام معظم رهبری در شعار امسال از دولت می‌خواهد که اقتصاد مقاومتی را اولویت اول خود قرار دهد.

  کوثری تصریح کرد: از طرفی فرمان مقام معظم رهبری مبتنی بر تاسیس قرارگاه عملیاتی برای اقتصاد مقاومتی بود که بدین معناست که اقتصاد مقاومتی به طور جدی عملیاتی و وضعیت بیکاری، اشتغال در کشور حل شده و تولید فعال شود.

   

  همچنین امید احمدی کارشناس بازار سرمایه  با اشاره به نامگذاری امسال به نام "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" و تاثیرپذیری بورس از عملی شدن این شعار اذعان داشت: یکی از راهکارهای عملی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور که تاکید بر توان و تولید داخلی دارد برنامه های دولت در این راستاست؛ بعلاوه این که اگر دولتی ها می خواهند اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خود قرار دهند باید برنامه های خود برای خروج اقتصاد از رکود اعلام و عملی کنند.

  وی در خصوص تاثیرپذیری بورس از عملی شدن شعار امسال نیز گفت: چکیده اهداف اقتصاد مقاومتی توجه و بکارگیری از تولید و توان داخلی است و بر این اساس زمانی که تولید و توان داخلی مورد توجه قرار بگیرد، شاهد رشد سودآوری صنایع و بنگاها و در پی آن بازار سهام خواهیم بود.

  برچسب ها : اقتصاد مقاومتی،سالا95
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .