سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
  پربازديدها
  پربحث ترین ها
  پربحث ترين ها
  سال به پایان رسید؛کارت اعتباری خرید کالا به مقصد نرسید/رکود تنها نتیجه کارت ها اعتباری خرید کالا!
  ثامن : رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: در حال حاضر هیچ کالای لوازم خانگی در طرح کارت اعتباری خرید کالا به فروش نرسیده است.

  به گزارش سایت خبری ثامن؛بعد از رو نمایی دولت از بسته خروج از رکود که به اعتقاد کارشناسان این بسته نمی تواند کشور را از رکود خارج کند، مخصوصا وام 25 میلیونی خودرو از جمله مواردی بود که مورد انتقاد قرار گرفت.

  با همه نقدهایی که به این بسته انجام شد وام 25میلیونی خودرو که به اعتقاد کارشناسان تنها برای حمایت از خودروسازان بود با فاصله بسیار کمی از زمان اعلام ان پرداخت شد و خریداران در مدت زمان کوتاهی برای خرید خودرو با وام 25میلیوین صف کشیده تا جایی که خود خودروسازان هم انتظار آن را نداشتند و زودتر از موعد خودروها فروش رفت و این طرح به پایان رسید.

  اما کارت خرید اعتباری 10میلیونی کالای با دوام ایرانی که  بیشتر از وام خودرو می توانست برای مردم مفید باشد به کندی و با فرازو نشیب های فراوان پیش می رفت فراز و نشیب هایی که تغییرات فراوانی در آن به همراه داشت طرح کارت اعتباری که دولت برای اولین بار در 25 مهرماه وعده آن را داده بود، از21 دی ثبت نام آن اغاز شد.

  بانک مرکزی که سرعت عمل خوبی در پرداخت وام25میلیونی خودرو داشت تغییرات زیادی در کارت اعتباری خرید کالا داد از جمله ، اضافه شدن کالاهای خارجی به طرح کارت اعتباری خرید کالا با سود 21 درصد و کاهش تعداد اقساط از 18 به 12 ماه بود که صدای تولیدکنندگان داخل را درآورد و در اخرین اقدام اعتبار کارتها از10میلیون به شش میلیون کاهش داد.

  یکی دیگر از انتقادهایی که به طرح کارت اعتباری انجام می شود این است که به دلیل فاصله زمانی طولانی که بعد از اعلام این طرح و زمان اجرایی شدن ان به وجود امده بازار خرید لوازم خانگی دچار رکود شدیدتری شده است و حالا هم با کاهش اعتبار کارت ها امید رونق بعد از این رکود نیز از بین رفته است.

  با این وجود با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز خرید های نوروزی هنوز خبری از استفاده کارت های اعتباری خرید کالا نیست و از 6ماهی که برای طرح پیش بینی شده بود تنها کمتر از دوم ماه آن باقی مانده است، البته با توجه به این که در روزهای پایانی سال از جمله اسفند ماه تراکنش بانکی به شدت افزایش پیدا می کند مطمئنا اگر کارت های اعتباری خرید کالا نیز مورد استفاده قرار بگیرد سیستم بانکی جوابگوی این حجم استفاده از کارت ها نخواهد بود.

  در همین راستا رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ کالای لوازم خانگی در طرح کارت اعتباری خرید کالا به فروش نرسیده است، گفت: بانک مرکزی هنوز کارت اعتباری خرید کالا را اجرایی نکرده است، بنده هم کسی را ندیده ام که این کارت ها را دریافت و اقدام به خرید محصولات مورد نیاز خود کرده باشد.

  محمد طحان پور افزود: در هیچ کدام از فروشگاه های لوازم خانگی اقدامی از سوی بانک مرکزی برای بروز رسانی دستگاه های پوز برای فروش کالا در قالب کارت اعتباری خرید کالا انجام نشده است.

  برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند گاهی تاثیرات روانی بیشتر از تاثیرات اقتصادی در بازار می تواند اثر داشته باشد اعلام توزیع کارت اعتباری خرید کالا نیز از جمله مواردی بود که تاثیر روانی زیادی بر بازار کالا داشت تا جایی که فروشندگان لوازم خانگی از رکود بعد از اعلام توزیع کارت اعتباری خرید کالا خبر دادند و اعلام کردند مشتریانی که قصد خرید لوازم خانگی را  داشتند در انتظار بودند تا از طریق دریافت کارت اعتباری خرید کالا سراغ بازار بروند و به دلیل فاصله زمانی زیاد از اعلام و توزیع کارت، این طرح خروج از رکود بیشتر به بازار آسیب زد.

  اگردولت و بانک مرکزی توانایی اجرایی کردن طرح کارت اعتباری خرید کالا را نداشت و یا برای اجرایی شدن آن نیاز به زمان داشت می توانست زمان اعلام آن را به تاخیر بیندازد تا نتیجه عکسی آنچه اعلام شده بود رخ ندهد.

  برچسب ها : طرح کارت اعتباری ، خرید کالا ، لوازم خانگی
  *نام و نام خانوادگي :

  پست الکترونيکي :

  *مطلب :
  ۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
  ۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
  ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
  ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .